Ziemniaki obierane: czy warto jeść pełną wartość odżywczą?
Ziemniaki obierane: czy warto jeść pełną wartość odżywczą?
1. Czy warto obierać ziemniaki?
Ziem sens obierać je przed spożyciem.
Obieranie ziemniaków może prowadzić do utraty części ich wartości odżywczej. W skórce ziemniaków znajdują się bowiem duże ilości błonnika, który wpływa korzystnie na trawienie oraz utrzymanie zdrowej flory bakteryjnej w jelitach. Skórka ziemniaków zawiera również cenne witaminy, takie jak witamina C, B6 oraz składniki mineralne, takie jak potas i żelazo. W związku z tym, warto zastanowić się nad zostawieniem skórki w celu zwiększenia wartości odżywczej spożywanego posiłku.
2. Zalety spożywania ziemniaków ze skórką
Jednym z głównych argumentów za spożywaniem ziemniaków z ich skórkami jest fakt, że skórki zawierają większą ilość błonnika niż sam miąższ. Błonnik jest ważnym składnikiem diety, przyczyniającym się do utrzymania prawidłowej pracy układu pokarmowego. Dodatkowo, błonnik pomaga kontrolować poziom cukru we krwi oraz obniża ryzyko wystąpienia chorób serca.
Skórki ziemniaków zawierają również duże ilości witaminy C, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz korzystnie wpływa na zdrowie skóry. Witamina C pełni również rolę przeciwutleniacza, pomagając w ochronie organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
3. Jak przygotować ziemniaki ze skórką?
Jeśli zdecydujemy się na spożywanie ziemniaków ze skórką, ważne jest przestrzeganie odpowiednich praktyk higienicznych. Skórki ziemniaków mogą bowiem zawierać przedostające się do gleby substancje chemiczne, dlatego zaleca się ich dokładne umycie przed gotowaniem. Warto również używać organicznych ziemniaków, które są mniej narażone na obecność szkodliwych substancji.
Aby przygotować ziemniaki ze skórką, po umyciu wystarczy je dokładnie wyszorować szczoteczką kuchenną, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku konieczności obierania ziemniaków (np. z powodu wyglądu lub ich stanu), warto usuwać jak najmniejszą ilość skórki, aby jak najbardziej zachować wartość odżywczą.